úterý, 11. říjen

Steve Jobs

 

V roce 1992 mě pouhá představa počítačů děsila. Každý dopis mi musela napsat sekretářka na psacím stroji, prezentace se psaly na papír a pak je specialisté převáděli na fólie pro zpětný projektor.

Slíbil jsem tehdy kamarádovi, že mu pomůžu s marketingem jeho malé firmy. Řekl mi, že by bylo dobré, kdybych napsal některé mé nápady přímo do jeho počítače. Byl jsem zděšen. 
"Jen naučit se používat počítač mi bude trvat roky!", namítal jsem.
"Ne, nebude. To je Apple Mac. Tady si sedni a já ti to ukážu." 
Naplněn skepsí a obavami jsem začal dělat první nesmělé kroky. K mému velkému překvapení se zdálo, že ten malý stroj respektuje moji hrůzu z toho, že ze sebe udělám blázna, a nenásilně mi pomohl dokončit můj první dokument. Během několika dní jsem zvládl práci s prvními tabulkami. Měl jsem kontrolu nad svým rozpočtem a dokázal jsem vytvořit profesionálně vyhlížející reporty. Za několik týdnů jsem si koupil svůj první Mac - LC II. Vzal jsem si ho do Prahy a měl jsem radost, když jsem zjistil, že v pražské DDB také používají Apple Macy. Měl jsem štěstí, že jsem se s Macy seznámil několik týdnů před svým příjezdem do Prahy, protože v pražské DDB už sekretářky nahradily Macy.

Do roka mi Mac úplně změnil způsob mé práce. Dařilo se mi to dobře, protože používat Maca bylo snadné a zábavné. Byl navržen s ideou, že počítač se musí přizpůsobit mně a mým chybám a ne obráceně.

Zbytek je historie, kterou tisíce článků dokumentují v reakci na zprávu, že Steve Jobs opustil tento svět v tak mladém věku. Uvědomuji si, že každý den trávím používáním výrobků značky Apple víc, než kterýmikoliv jinými výrobky. Pracuji, užívám si poslech hudby, mám fotky, které mi připomínají pěkné zážitky, plánuji zážitky budoucí a kdekoliv na světě jsem v kontaktu s přáteli. Výrobky od Apple, které vlastním, mi tohle všechno umožňují a já nemůžu přijít na žádné jiné produkty, které by mi poskytly tak konzistentně vysokou úroveň uživatelského uspokojení.

Na mých zkušenostech není nic neobvyklého. Miliony lidí na celém světě mají podobné pocity! Vyjímečné ale je, že také pociťují ke svým přístrojům stejné citové pouto, že i oni to popisují v podobných termínech! Apple není jen Steve Jobs, ale nepopiratelně to byl lídr. Jaký to byl život! Jakou po sobě zanechal na světě značku! A což teprve ten úspěch, který zlepšil životy miliónů lidí jako jsem já!

Steve Jobsi, čest tvé památce!

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.