pondělí, 18. červenec

Protesty proti mobilním operátorům jsou pro český "trh" pozitivním krokem

 

O protestech proti vysokým cenám českých mobilních operátorů jsem se dozvěděl až dnes, kdy je dávno po akci, a to je mi líto. Můžeme si však z toho vzít mnohá poučení.

Za prvé, a ne předčasně, si Češi uvědomují, že jako spotřebitelé mají na trhu také svůj hlas. V jiných zemích jsou regulační úřady mnohem mocnější a aktivnější než je ČTÚ. Ovšem tyto úřady jsou pověřeny parlamentem a prostřednictvím vlivných spotřebitelských organizací také přímo veřejností. Udržují telekomunikační společnosti (a provozovatele dalších veřejných služeb) pod neustálým tlakem. Naproti tomu pokud navštívíte stránky SOS, nenaleznete tam nic o cenách za služby telco operátorů. Takže ti nastavili ceny vysoko, protože se nezdá, že by jim v tom něco bránilo. Nyní konečně vidíme určitý odpor. A můžeme očekávat, že další protesty budou lépe organizované.

Za druhé je z reakce telco společností zřejmé, že moc nechápou, jak zákazníci o jejich službách smýšlejí a co cítí, což pro jakýkoliv business moc zdravé není. Vodafone porovnává počet protestujících na Facebooku (8 tisíc) s počtem lidí, kteří se na jejich facebookovských stránkách vyjádřili, že "se jim Vodafone líbí" (120 tisíc). Toto srovnání je zcestné. Facebook je jednoduše mediální kanál stejně jako TV reklama. Tyto dvě webové stránky nelze srovnávat. Stránky Vodafonu představují bezvýznamnou zábavu zatímco stránky demonstrantů byly zřízeny účelově a mají podporu velice rozlobených zákazníků. Je velice nerozumné podceňovat naštvané zákazníky, nebo ignorovat možnost, že za každým, kdo si na webu petici našel a podepsal ji, může být 100 a více dalších lidí, kteří  smýšlí stejným způsobem.

Za třetí nám srovnáním cen se zahraničím demonstranti připomínají, že telekomunikační služby jsou "strategické". Jejich kvalita má vliv na mezinárodní konkurenceschopnost celé země. Malé i velké společnosti se při rozhodování o podnikání v této zemi podívají na cenu telco služeb (včetně dat). Už se nemůžeme vyhnout přímému srovnání s "vyspělejšími" zeměmi, jako je sousední Rakousko. Zvlášť při absurdně vysokém kurzu koruny, který mezi oběma zeměmi snižuje rozdíl v platech. Mezinárodní srovnání má vliv na velké i malé podniky. Moje hodinová sazba za konzultaci se najednou velice přibližuje k sazbám mých německých kolegů ve stejném oboru. A zatímco já ve své domácí kanceláři zápolím s maximální datovou linku 8MB, oni mají 50 MB za stejnou cenu nebo dokonce za méně.

Někteří čtenáři si možná myslí, že tyto protesty jsou "proti byznysu", což je jen krůček k tomu označit je jako "levicové". To by ovšem byla mýlka. Postoj být pro konkurenci a pro konkurenční trhy je "pro-business" postoj. Monopoly a oligopoly jsou nezdravé. Doufejme, že uvidíme další protesty jako byl tento. Proti energetickým společnostem a ostatním poskytovatelům služeb a proti bizarnímu double monopolu, kterým jsou Letiště Praha a ČSA. Takové protesty jsou součástí běžného života v normální kapitalistické demokracii. A přinášejí výsledky.

 

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.