pondělí, 28. červen

“Bye Bye England, alles is vorbei” (němečtí fotbaloví fanoušci, Bloemfontein, 27.6.2010)

 

 

V průběhu let jsem zjistil, že pokud jste Angličan a milujete fotbal, je to prostředek k navázání mnoha přátelství s lidmi z cizích zemí. Máte určitý respekt. Předpokládá se totiž, že fotbalu rozumíte, protože pocházíte z jeho kolébky. A tohle bylo vždy víc úcty, než jsem si kdy zasloužil. To nejmenší, co můžu nyní udělat pro všechny mé fotbalové přátele, kteří mi jako fanouškovi přáli velký úspěch, je pokusit se vysvětlit ponížení včerejšího utkání proti Německu.

Přibližně před 20 lety napsal Alex Fynn, ředitel Saatchi & Saatchi, několik knih obsahujících upozornění na chyby, kterých se dopouštěli představitelé anglického profesionálního fotbalu. Tvrdil, že fotbal, jako předmět podnikání, musí být organizován ve tvaru pyramidy s ohledem na zájmy národního týmu na svém vrcholu, a že za tuto pyramidu musí být zodpovědná jediná silná organizace. Flynn byl v Anglii ignorován a stal se pravý opak. Fotbalový svaz povolil vytvoření Premier League jako oddělené organizace a té bylo umožněno, aby vyjednala práva na živé televizní přenosy. Na ní také bylo, co s penězi udělat. Obrovské sumy peněz do Premier League nalila Sky TV. Zásadní je, že peníze zmizely v kapsách hráčů Premier League (většina z nich byla ze zahraničí) a jejich agentů.

Němci na to šli jinak. DFB si uchovává nad Bundesligou dohled. Z živých televizních přenosů jim plyne méně peněz (a Bayern Mnichov si na to stěžuje), ale Bundesliga je mnohem méně předvídatelná než Premier League. V Německu se daleko víc peněz investuje do rozvoje mladých hráčů. Zatímco v Británii je 2.769 trenérů s nejvyšší kvalifikací UEFA, v Německu jich mají 34.970.

Němci pochopili, že fotbal je obchod, ale že to není volný trh. Vše je propojené. Z vyvážené soutěže profesionálních klubů má prospěch národní tým o patro výš a otevřené dětské kluby o patro níž. Odpovědné osoby v Anglii tuto skutečnost ztratili ze zřetele.

Včerejší prohra je výsledkem dvacetiletého procesu. Doufám, že nás tento šok donutí si konečně v našem anglickém fotbalovém domě udělat pořádek. Abychom jinak nezjistili, že se fotbal zabydlel někde jinde.

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.