Babiš zatíží prací navíc všechny malé a střední podniky. Pojďme mu za to vystavit fakturu

středa, 09. prosinec

Babiš zatíží prací navíc všechny malé a střední podniky. Pojďme mu za to vystavit fakturu

 

Za pouhé čtyři týdny vstoupí v platnost v daňovém systému povinnost kontrolního hlášení. Dokud se Erik Best tomuto tématu nevěnoval ve svém posledním vydání Final Word, neuvědomoval jsem si, jak brzo nás tato změna čeká.

Zaznamenali jste ji? A pokud máte podnik malé nebo střední velikosti, uvažovali jste o tom, kolik vás to bude stát?

S každým podáním přiznání k DPH budete muset také poslat finančnímu úřadu kopie všech faktur zaslaných zákazníkům, jakož i faktur přijatých od dodavatelů. Víte už vůbec, jak to budete dělat? Já ne.  Podání musí být "elektronická", ale já netuším, zda to znamená skenování dokumentů do formátu PDF, jestli bude existovat nějaký speciální software, který bude nutné nainstalovat, nebo zda budu muset vyplnit detaily o každé faktuře online do formuláře.

Zastavte se a zauvažujte, kolik práce to bude pro někoho znamenat. Pokud ten někdo bude sedět v kanceláři externí účetní firmy, jak je tomu v případě mnoha malých a středních podniků, čas této osoby bude muset někdo zaplatit - vy.

A co se stane se všemi těmito údaji? Opravdu někdo vážně věří, že už teď přehlcené a neefektivní finanční úřady někdy budou schopny pracovat s touto horou nových údajů? Co ( nebo kdo ) je přiměje se na ně vůbec podívat? A pokud ano, budou tyto údaje správně interpretovány?

Pokud se i přesto rozhodnou porovnat několik vašich faktur a najdou nějakou "chybu", nebudete se moci proti rozhodnutí odvolat. Daňový úřad dokonce, jak mi bylo řečeno, bude moci pokutu strhnout přímo z vašeho bankovního účtu.

To je nepředstavitelná urážka konceptu demokracie a právního státu a k tomu všemu dojde příští měsíc.

Očekávám, že bude dopad těchto změn hmatatelnější, až malé a střední podniky (a dokonce i osoby samostatně výdělečně činné, které platí DPH ) začnou řešit požadavky svých účetních na zvýšení odměny za odvedenou práci. Alespoň v tu chvíli vznikne základ pro protestní kampaň. Každý z nás by měl vystavit fakturu za tyto náklady, kterou odešle k proplacení Andrejovi Babišovi, coby ministrovi financí. Koneckonců tento krok se neobjevil ve volebním programu ANO a nikdo vysvětlil, proč by na nás tato zátěž měla ležet. Babiš tvrdí, že se zvýší daňové příjmy. To je směšné. Všichni shromažďujeme všechny tyto faktury tak jako tak a na konci roku je ve svém daňovém přiznání vykazujeme.

Nejlepší odstrašující opatření pro daňové podvodníky je zvýšení počtu a kvality daňových inspektorů. Prováděli by rozsáhlejší a důkladnější kontroly u těch, kteří jsou podezřelí z vyhýbání se daňovým povinnostem nebo daňových úniků v opravdu velkém rozsahu. Příkladem mohou být mnohé "české" firmy, jejichž hlavní sídlo se nyní tajemně nachází v Nizozemsku, na Kypru nebo na Britských Panenských ostrovech. Nebo globální firmy, které jsou vyšetřovány v jiných zemích Evropy, jako je Google, Amazon nebo Starbucks. Tam jsou velké peníze. Ale místo toho pan Babiš chce, abych zaplatil za to, že bude moci nahlížet do faktur mé společnosti kdykoli se mu zlíbí, bez ohlášení celkové kontroly mé společnosti. Bylo by to směšné, kdyby to nebylo tak hrozné.

Chceme-li zrušit tento směšný nový zákon, musíme spustit kampaň občanské neposlušnosti.

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.